На 09.06.2022 г. във Втора АЕГ „Томас Джеферсън“ се проведе заключително събитие за разпространяване и популяризиране на резултатите от проект „JOURNALISM AS A LEARNING TOOL“, Договорен № 2019-1-NO01-KA201-060268, финансиран по Програма „Еразъм+“, КД2 „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики“, сектор „Училищно образование“. На него присъстваха учители и ученици от НПГВМ „Проф. д-р Д. Димов“, гр. Ловеч, СУ „Христо Ботев“, гр. Козлодуй, ОУ „Хр. Ботев“, с. Лесново, студенти и преподаватели от УНИБИТ, СУ „Св. Кл. Охридски“ и МУ, гр. София. Специален гост бе г-жа Вася Арсенова-Ликова – главен секретар на Центъра за развитие на човешките ресурси. Целта на събитието бе да популяризира проекта и резултатите от него, както и широките възможности, които предлага Програма „Еразъм+“ за развитие на образователните институции в България.
Заключителното събитие бе открито от Д-р Емилия Лазарова – директор на Втора АЕГ. Тя отбеляза полезността на проект „JOURNALISM AS A LEARNING TOOL“ за всички учители и ученици на гимназията и приноса му за подобряване на качеството на образованието, дигитализирането на учебния процес и повишаването на медийната грамотност в училище. Събитието продължи с презентация на проекта от г-жа Веселина Иванова –заместник-директор на Втора АЕГ и представяне на училищната политика за медийна грамотност и дигитална трансформация. Акцент в представянето бе изработеният по проекта наръчник „Журналистиката като средство за учене“, споделен на интернет страницата на проекта: https://jlt-project.eu/ .
Във втората част на събитието бяха споделени добри практики и иновативни педагогически идеи от учители от Втора АЕГ в областта на медийната грамотност.
Създадените партньорски отношения при реализирането на проект „JOURNALISM AS A LEARNING TOOL“ и проведеното заключително събитие доведоха до създаването на мрежа за размяна и споделяне на добри практики между учителите, което е и гаранция за устойчивост и мултиплициране на ефекта от проекта.
Наръчник за журналистиката като инструмент за учене.pdf ( Handbook for Journalism_ENGLISH.pdf )
Снимки от събитието: тук
Ключова дейност 2 – „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики” – дейност „Стратегически партньорства“,
сектор "Училищно образование", проекти "Стратегически партньорства за подкрепа на иновациите"
Координатор: Норвегия
Партньори: Белгия, Австрия, Румъния, Турция, България
Необходимост от въвеждане на медийно обучение в училище.
Медиите или средствата за масова информация имат мощно влияние върху живота на младите хора. Днес те доминират както в публичното,така и в частното пространство. Цифровата информация ,например,се е настанила трайно в живота ни и го е променила, променила е начина,по който общуваме,работим и учим. Медийните продукти не само ни информират и развличат, но играят и важна роля за това, как виждаме действителността около нас, влияят и на мисленето,чувствата и поведението ни.
Медийни текстове :
Медийните текстове се пренасят чрез “езици”, т.е. форми на комуникация.
- Програми
- Филми
- Изображения
- Уеб сайтове
Умения, които ще се развиват по време на изпълнението на проекта:
-подобряване ноу-хау и методологията за медийна грамотност и културно обучение в нашите институции чрез обмен на добри практики;
- повишаване мотивацията и ангажираността на учениците към тяхното образование и социално-икономическа интеграция чрез използване на журналистика за интердисциплинарна цел;
- по-добро използване на съществуващите компетенции на учителите в областта и развиване на нови педагогически умения с цел подобряване на медийната грамотност и културното образование в нашите училища;
- създаване на контекст за стимулиране на интегрираното обучение на ключови умения чрез международно сътрудничество;
- разширяване на вече съществуващия учебен и извънкласен подход по отношение на медийната грамотност и културното обучение от училищно ниво до по-широко европейско равнище;
- подобряване на училищните процедури за авторско право и електронна безопасност.
През ноември 2019г се проведе първата международна среща само за учители, на която координатора представи проекта цялостно и графика с мобилностите.Всяка страна партньор представи анализ по отношение на медийната грамотност и обучението по критично мислене в училище. Обсъден беше работния план за разпространение на резултатите, оценка, финансови и административни въпроси и други въпроси, свързани с изпълнението на проекта.
През март 2020г се проведе втора международна работна среща само за учители във Виена, Австрия, на която беше представен и обсъден работния план за създаване на интелектуалния продукт на проекта, както и отделните отговорности на всеки партньор при създаването на обучителните модули.
Между 27.04.2022 г. и 30.04.2022 г. II АЕГ беше домакин на поредна визита по проект „Еразъм +" Journalism as a learning tool”. През тези дни учители и ученици от България,Турция, Белгия и Румъния участваха съвместно в учебни работилници по медийна грамотност, критично мислене и междукултурно учене. Работилницата по медийна грамотност бе водена от представител на НПО "Коалиция за медийна грамотност" Иглика Иванова и демонстрира умение за идентифициране на различни видове медии, как се декодират съобщенията, разпространявани чрез тях. Участниците подобриха знания и умения как да използват медиите ефективно и безопасно и защо е призната за една от ключовите компетентности на XXI век.
Груповата работилница по критично мислене,представена от Надежда Алексиева-ст. учител по ИЦ ангажира участниците в оживени дискусии за откриването на сходства и разлики в изразяването на конкретни фрази от ежедневието. Последната работилница на тема "Интеркултурно учене през толерантността" , водена от Иван Кожухаров -ст. учител по философия демоснстрира как съществуващите етноси в България биват интегрирани в обществото и образованието за формиране на ново мислене, което променя създадения им вреден стереотип. Участниците по проекта се радваха на изключително голямо внимание от страна на домакина, както и създаде възможност за нови приятелства, различна социална среда и обмен на ценен опит и идеи!
До нови срещи скъпи приятели!
ж.к. Стрелбище, ул.Траяновa врата 26 район Триадица Пощенски код 1408 |
|
+359 2 828 36 79 +359 888 19 24 59 |
|
info-2206302@edu.mon.bg 2els.Sofia@2els.com |