Новини

РЕЗУЛТАТИ ОТ ДЗИ НА ВИПУСК 2024/25 г. НА ВТОРА АЕГ

  1. Сравнително представяне на резултатите от  Първи и Втори задължителен ДЗИ, сесия май-юни на учебната 2024/25 година на училищно ниво, регионално ниво и национално ниво в точки , както следва:

ДЗИ по:

Училище

 

 

 Среден процент от максималния брой точки

На ниво училище

На регионално ниво

На национално ниво

Първи задължителен ДЗИ-БЕЛ ООП

Втора АЕГ „Томас Джеферсън“

80,70

64,84

57,53

Втори задължителен ДЗИ-АЕ, B2 /ПП/

Втора АЕГ „Томас Джеферсън“

87,61

75,19

74,76

Втори задължителен ДЗИ-НЕ, В1.1  /ПП/

Втора АЕГ „Томас Джеферсън“

93,19

76,23

76,36

Втори задължителен ДЗИ-РЕ, В.1. /ПП/

Втора АЕГ „Томас Джеферсън“

95,00

80,41

76,43

Втори задължителен ДЗИ-ИТ /ПП/

Втора АЕГ „Томас Джеферсън“

93,00

47,19

43,85

Втори задължителен ДЗИ-География и икономика /ПП/

Втора АЕГ „Томас Джеферсън“

90,50

51,96

48,81

Втори задължителен ДЗИ-Биология и здравно образование /ПП/

Втора АЕГ „Томас Джеферсън“

82,50

59,39

55,27

Втори задължителен ДЗИ-Математика /ПП/

Втора АЕГ „Томас Джеферсън“

80,48

80,86

75,79

Втори задължителен ДЗИ-Физика и астрономия /ПП/

Втора АЕГ „Томас Джеферсън“

65,00

80,83

72,01

 

II. Среден успех от ДЗИ на училищно ниво по предмети, както следва:

  1. Първи задължителен ДЗИ по БЕЛ /ООП/- Много добър 5,34
  2. Втори задължителен ДЗИ по Английски език /ПП/- Отличен 5,65
  3. Втори задължителен ДЗИ по География и икономика /ПП/- Отличен  5,80
  4. Втори задължителен ДЗИ по Руски език/ПП/- Отличен 6,00
  5. Втори задължителен ДЗИ по Немски език /ПП/- Отличен 5,91
  6. Втори задължителен ДЗИ по математика /ПП/- Много добър  5,28
  7. Втори задължителен ДЗИ по Информационни технологии /ПП/- Отличен 5,91
  8. Втори задължителен ДЗИ по Биология и здравно образование /ПП/ - Много добър 5,43
  9. Втори задължителен ДЗИ по Физика и астрономия /ПП/ - Много добър 4,62

Общ успех за училището от Втори задължителен ДЗИ –Отличен 5,58

III. Брой на пълните шестици по предмети, както следва:

  1. БЕЛ / ООП/-  9 бр. пълни шестици
  2. Английски език /ПП/- 25 бр. пълни шестици
  3. Немски език /ПП/ - 3 бр. пълни шестици
  4. Математика /ПП/- 3 пълна шестица (1 ученик с постигнати максималните 100 точки)
  5. Руски език/ПП/- 1 пълна шестица

 

Четирима ученици постигнаха резултат 6,00 и на двата задължителни зрелостни изпита.

Административното ръководство и целият педагогически екип на Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“  поздравяват Випуск 2025 г. за постигнатите високи образователни резултати на ДЗИ!

Изказваме  своята благодарност на учителите за полаганите ежедневни усилия и висока професионална отговорност в подготовката на випуска за ДЗИ!

 

„Млада метафора"

„Млада метафора„Млада метафора„Млада метафора„Млада метафора„Млада метафора„Млада метафора

На 4 юни в Столична библиотека се проведоха осминафиналните двубои от „Млада метафора". Словото в действие: трети шампионат по поезия на софийските училища“ – проект, подкрепен от СП „Култура“ 2025, който си поставя за цел  да повиши желанието за развитие и творчество у младежите, да изгради читателските им навици и да ги направи част от културния живот на столицата. Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“ участва с два отбора, които жребият изправи срещу  възпитаниците на  9. Френска езикова гимназия “Алфонс дьо Ламартин”, сериозен съперник, придобил опит в двубоите от  предходните издания на шампионата.

    Теоретични знания и практически съвети  за  тенденциите  в  творческото писане в  епохата на  постмодернизма младите поети получиха от ментора на нашите отбори проф. Амелия Личева в проведените  през месец май две литературни работилници.  Подготовката им в училище подпомогнаха преподавателите по български език и литература Вера Димитрова и Андриана Филипова-Пашова, ръководител на Литературния клуб.

   Състезанието беше открито от  Петър Чухов - ръководител на проекта. Членовете на журито, съставено от поети с председател доц. Иван Христов,  окуражиха участниците, като прочетоха пред тях свои стихотворения. В първия  двубой  гимназията представиха  Борис Досев от 11.д клас , Вяра  Василева  и Йоана Василева от 11.а клас, а във втория Михаела Митцова от 10.а клас, Симона Бабурова и Дара Асенова от 10.д клас, които впечатлиха присъстващите не само с дълбочината на своята поезия, но и с нейното артистично изпълнение. Двубоите между червената лента, символ на 9.ФЕГ, и нашата бяла лента протекоха оспорвано и завършиха с равен резултат, като отборът на десетокласнците се класира за участие в четвъртфиналите.

“Среща с миналото, вдъхновение за бъдещето”

“Среща с миналото, вдъхновение за бъдещето”“Среща с миналото, вдъхновение за бъдещето”“Среща с миналото, вдъхновение за бъдещето”“Среща с миналото, вдъхновение за бъдещето”“Среща с миналото, вдъхновение за бъдещето”

На 28 май учениците от нашата гимназия имаха възможността да се докоснат до част от историята на Копривщица и София чрез разказите за семействата Дебелянови и Палавееви – два рода, оставили своя незабравим отпечатък в българската културна и историческа памет.

В рамките на вълнуваща беседа се срещнахме с писателя Виктор Топалов и журналиста Боян Бочев, чиято страст към миналото ни пренесе отвъд страниците на учебниците. Историите, които споделиха нашите гости, оживяха пред очите ни и ни накараха да почувстваме близост до личности и събития, които често остават в сянка.

Събитието бе организирано от 2 АЕГ „Томас Джеферсън“ по инициатива на г-жа Андриана Пашова, ръководител на клуб „Изкуството в езика и езикът в изкуството“, и разкри пред нас малко известни, но изключително любопитни факти за живота на Димчо Дебелянов, както и за реалните личности от рода Палавееви, вдъхновили герои като Борис Морев от романа „Тютюн“.

По време на срещата гостите не само разказваха, а и вдъхновяваха. Те показаха, че има хора, които не просто пазят паметта, а я предават нататък — с мисия и страст.

Прелитайки между времето и пространството, учениците се срещнаха със света на два копривщенски рода, запазили връзката си с миналото, но и вперили взор в бъдещето, напомняйки ни за някои забравени ценности от предишни времена.

„Вече знам какво искам да правя, след като завърша.“

Думи като тези, изречени от ученици от 10. и 11. клас, казват повече от всичко — историята и литературата не са просто училищни предмети, а вдъхновение, посока и повод за гордост.

 

Резултати от благотворителната кампания във втора АЕГ

Уважаеми ученици, учители и родители,

Административното ръководство на Втора АЕГ  изразява своята искрена благодарност към всички вас за активното участие и подкрепа в Благотворителните инициативи  на Втора АЕГ – Панаир на добрината и в подкрепа на Християн Илиев, бивш ученик на гимназията.

С общи усилия успяхме да съберем внушителната сума от 19 330,68  лева, която вече е преведена в полза на АСОЦИАЦИЯ  БУЛОЗНА ЕПИДЕРМОЛИЗА СДРУЖЕНИЕ.

За лечението на Християн бе събрана сумата от 5000 лв. и преведена по дарителска сметка: 12678100 При Банка, клон: "Банка ДСК" АД

Вашата щедрост и съпричастност доказаха, че заедно можем да правим значими добрини и да подкрепяме тези, които най-много се нуждаят от помощ.

Гордея се, че нашата общност показва не само стремеж към знание, но и огромно сърце. Нека този дух на солидарност и добрина продължава да ни води и за напред.

С благодарност и пожелания за здраве и успехи,
АР на Втора АЕГ

Тържествено отбелязване на 24 май във Втора АЕГ!

Учениците и учителите на Втора английска езикова гимназия “Томас Джеферсън” на традиционна церемония отбелязаха 24 май, Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност! В този тържествен ден отдаваме заслужена почит на делото на двамата равноапостоли, съпокровители на Европа, създали основите на нашата писменост и култура и вписали значението на буквите като най-важно културно наследство в човешката история.

За нас, като част от българското образование, този ден е двоен празник. С огромна гордост отбелязваме успехите на нашите ученици и техните учители, които през изминалата учебна година постигнаха забележителни резултати. Имахме честта да наградим тези , които се отличиха с високи образователни постижения, активно участие в разнообразни проектни дейности, спортни състезания, извънкласни занимания, олимпиади и състезания.

Усилията, таланта и всеотдайността са вдъхновение за общността на втора АЕГ и са доказателство за силата на знанието и упоритостта в постигането и на най-смелите ни мечти.

Вече близо два века, 24 май ни напомня за непреходната стойност на образованието и културата, за важността на стремежа към знание и за приноса на всеки един от нас към развитието на българската духовност и просвета.

Честит празник!

Отлично представяне на учениците на Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“ на Великденското математическо състезание

Великденското математическо състезаниеВеликденското математическо състезаниеВеликденското математическо състезание

На 26.04.2025 г. се проведе Великденското математическо състезание, което е едно от най-популярните и утвърдени математически състезания в България. В него участваха ученици от 1. до 10. клас от цялата страна.

Учениците от 8. и 9. клас на Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“ се представиха отлично и достойно защитиха името на училището. Те завоюваха следните отличия:

  • Деян Добричев, 9А клас – 1 място и златен медал
  • Теодор Фиданов, 8А клас – грамота за отлично представяне
  • Калоян Ралчев, 8Б клас – грамота за отлично представяне
  • Станислав Тодоров, 9 А клас – грамота за отлично представяне
  • София Михайлова, 9 А клас – грамота за отлично представяне

Гордеем се с нашите талантливи ученици и им пожелаваме още много бъдещи успехи!

Поздравления и за техните учители по математика г-жа Агнес Маздрашка (8. клас) и г-н Илия Костов (9. клас), които с труд, вдъхновение и отдаденост ги мотивират да достигат нови върхове!

Ден на отворени врати

“Ден на отворени врати”

 

18-та национална олимпиада по гражданско образование в гр. Разлог

        Учениците от 2. АЕГ”Томас Джеферсън” постигнаха  много високи резултати на 18-та национална олимпиада по гражданско образование в гр. Разлог. С убедителна защита на проекта “Нашето време - нашият избор” и разработване на казус Ива Александрова Вълева от 10 б клас се класира на първо място в трета възрастова група и получи златен медал. Проектът насърчава гражданската активност на младите хора и упражняването на вот при гласуване. Сдружение “Активни политики” връчи на Ива Вълева специална награда за проявената гражданска позиция. В екипа участват още Диана Деянова Златкова 10а, Ема Лъчезарова Томова 10а и  Стефания Стефанова Николова 10а с ръководител г-жа Мариана Бошнакова, гл. учител по география и икономика.

       Бояна Асенова Милева от 10ж клас отлично представи работата по проекта “BELONG”в четвърта група  за социално-емоционална подкрепа на непридружени от родителите си деца бежанци от Сирия и Афганистан. В екипа участват още Мая Ивова Стоянова от  11ж, Даника Петьова Кътовска 10ж, Калина Валентинова Милетиева 10б, Елеонора Владиславова Стоянова 10б и Габриела Василева Пиронкова 11б.

Поздравления на всички ученици от екипите за проявената гражданска активност, за многото реализирани дейности за популяризиране на каузите на проектите и постигнатите резултати.

 

Триумф на II АЕГ “Томас Джеферсън” на DATATHON 2025

Триумф на II АЕГ “Томас Джеферсън” на DATATHON 2025Триумф на II АЕГ “Томас Джеферсън” на DATATHON 2025Триумф на II АЕГ “Томас Джеферсън” на DATATHON 2025Триумф на II АЕГ “Томас Джеферсън” на DATATHON 2025

Отбор „Кодиращите лисици“ от II АЕГ „Томас Джеферсън“, София е победителят в третото издание на състезанието Дейтатон-2025, организирано от Националния статистически институт. Участници в отбора са:  Райна Филипова Петкова,  Ясен Димитров Катевски и Георги Андреев Бояджиев -  всички от 11в клас, а техен ментор е Анета Кинева – старши учител по ИТ.  Третото място спечелиха отбор AETERNITAS, отново от II АЕГ „Томас Джеферсън“, София. В AETERNITAS участват Максим Ивов Тренев и Христо Владиславов Стоянов и двамата от 12г клас, а техен ментор е Нели Хинова – учител по математика.

В последния етап на статистическото състезание, проведен от 27 до 29 април в Правец, участваха 17 отбора. Те трябваше да работят върху темата „GenAI@School – използването на AI в училище“, която беше обявена на място, в началото на финалния кръг на състезанието, а участниците – в рамките на 48 часа да подготвят своите разработки.

Журито с ръководител проф. д-р Михаил Кончев, заместник-председател на НСИ, даде възможност на отборите и техните ментори да използват данни на Евростат, НСИ и ООН и други официални източници, но те можеха да правят и собствени проучвания и анализи. Критериите за оценка бяха: логическа структура и последователност на презентацията, обхват на анализа, използвани данни, оригиналност на идеята, умения за представяне и дизайн на презентацията.

Отборите на II АЕГ представиха блестящо своите анализи, подкрепени с данни от собствени анкети и официални източници. Двата отбора ще имат възможност да преработят презентацията си в статии, които да бъдат публикувани в списание „Статистика“ в рубриката „Статистика за всеки“.

7 награди от Националната конференция „Информационни технологии и автоматика“

Ново успешно представяне по време на Националната конференция „Информационни технологии и автоматика“.

Ученици от Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“ спечелиха 7 награди за отлично представяне по време на Четвъртата Националната конференция за ученици, студенти и докторанти „Информационни технологии и автоматика“.

По време на конференцията бяха представени 11 доклада на ученици от гимназията. Доклади в областта на програмирането, изкуствения интелект, нанороботиката, виртуалната и добавената реалност, създаването и управлението на умни домове и пространства, 3D моделирането, уеб скрапинга, машинното обучение и оптимизиране работата на таблата на градския транспорт представиха - Матей Николов от 8 клас, Александра Панчева от 9 клас, Ева Найденова, Ема Костова и Николай Николаев от 10 клас, Александра Георгиева, Иван Пирински, Николай Военкинов, Даниел Петров, Боряна Япулова, Кристо Станчев, Никол Тонева, Мариета Карашка и Сава Статков от 11 клас. 

Всички доклади са публикувани в Сборник с доклади от конференцията, като комисията по оценяването присъди награди за отлично представяне на:

-          Александра Панчева за доклада Нанoроботиката: новата ера на медицината.

-          Николай Николаев за доклада Умен речник - авторска разработка за създаване на онлайн речник, задвижван от Mistral AI.

-          Даниел Петров за доклада Използване на програмата Blender за 3D моделиране на обществени сгради.

-          Боряна Япулова и Александра Георгиева за доклада Оптимизиране на работата на таблата за градския транспорт чрез хибридно захранване.

-          Кристо Станчев за доклада Технологии за виртуална и добавена реалност: потенциал и бъдеще.

-          Мариета Карашка и Никола Банкин (73 СУ) за доклада Софтуер за интелигентно регулиране на звука.

Конференцията се проведе в периода 15 – 17 април 2025 г. в Химикотехнологичния и металургичен университет – София, под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев.

Всички доклади са разработени с научен ръководител д-р Георги Христов, учител по Информационни технологии в училището, като за експерименталната част в доклада Оптимизиране на работата на таблата за градския транспорт чрез хибридно захранване беше оказана помощ и от учителя по физика Димитър Тодоров.

Фотоалбуми

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.